Blachy perforowane jako wykończenie wentylacji i klimatyzacji
Dzięki szybkiemu rozwojowi przemysłu metalurgicznego na świecie pojawiły się innowacyjne rozwiązania w dziedzinie aranżacji wnętrz oraz dekorowania dachów i elewacji. Jednym z nich jest blacha perforowana. Materiał, który do tej pory miał niemal wyłącznie znaczenie użytkowe obecnie coraz częściej pełni funkcję ozdobną. Można go z powodzeniem wykorzystywać m.in. do wykańczania klimatyzacji. Dowiedz się, dlaczego warto sięgnąć po to rozwiązanie.
Czym jest blacha perforowana?
Pod pojęciem blachy perforowanej najczęściej rozumie się specyficzny materiał wykonany z aluminium bądź różnego rodzaju stali (zwykłej, nierdzewnej, ocynkowanej bądź kwasoodpornej). Swoim wyglądem oraz strukturą przypomina ona tradycyjną blachę. Różni się jednak od niej rozlokowanymi na całej powierzchni arkuszu charakterystycznymi otworami o jednolitej, ustalonej z góry wielkości. Oczka w blachach perforowanych sprzedawanych przez renomowaną firmę, taką jak METALZBYT POZNAŃ mogą mieć rozmaite kształty, np. okrągły, owalny, kwadratowy lub sześciokątny. Blachy z perforacją na ogół składają się z dwóch stron – wierzchniej (licowej) oraz spodniej (technologicznej). Po tej drugiej niejednokrotnie występuje tzw. graf, czyli zadziory powstałe w trakcie procesu cięcia i perforacji tworzywa. Z uwagi na to, że wpływają one na obniżenie walorów estetycznych produktu, najczęściej zaleca się poddanie materiału dalszej obróbce mechanicznej w celu wyeliminowania tego typu niedoskonałości.
Dlaczego warto wykorzystać blachę perforowaną do wykończenia klimatyzacji i wentylacji?
Blacha perforowana znajduje szereg zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Jest ona odporna na niekorzystne warunki pogodowe, dlatego też świetnie sprawdza się np. przy wykańczaniu elewacji oraz produkcji fasad. Często wytwarza się z niej również meble ogrodowe i balkonowe. Tworzywo to powszechnie używa się także do konstruowania bram garażowych oraz balustrad i parawanów.
Blacha perforowana odgrywa też niebagatelną rolę przy wykańczaniu klimatyzacji oraz wentylacji. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na jej walory ozdobne. Wewnętrzne i zewnętrzne jednostki klimatyzacyjne zazwyczaj nie są zbyt atrakcyjne pod względem wizualnym. Zainstalowane na nich blachy z otworami pomagają ukryć ten fakt. Równocześnie dzięki znajdującym się na ich powierzchni oczkom klimatyzatory mogą nadal należycie spełniać swoje zadanie, gwarantując sprawny przepływ powietrza w pomieszczeniu. Nie bez znaczenia jest też możliwość łatwego demontażu blachy w razie potrzeby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana