Co rozumieć pod pojęciem domu inteligentnego?

Inteligentne domy stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, jest to bowiem rozwiązanie, które znacząco poprawia komfort i bezpieczeństwo przebywania w domowym zaciszu. Wiele osób zastanawia się jednak, czym tak naprawdę jest smart home i czym różni się od tradycyjnych rozwiązań. Wyjaśniamy!
Smart home – definicja
Pod nazwą inteligentny dom rozumiemy taki budynek mieszkalny, w którym wszystkie urządzenia i systemy są ze sobą połączone w jeden ekosystem w pełni kontrolowany przez użytkownika. Podstawą systemów smart home jest tzw. Internet Rzeczy (IoT), w ramach którego połączone urządzenia mogą komunikować się pomiędzy sobą i z użytkownikiem. Jest to rozwiązanie bardzo komfortowe. Mieszkaniec takiego domu może nie ruszając się z kanapy regulować oświetlenie i temperaturę we wszystkich pomieszczeniach oraz zdalnie obsługiwać różne urządzenia, np. telewizor czy piekarnik. System inteligentny przez cały czas monitoruje sytuację w domu, dzięki czemu możne uchronić właścicieli przed różnego typu zagrożeniami.
Co składa się na inteligentny dom?
Wyliczenie wszystkich systemów składających się na inteligentny dom nie jest łatwe, gdyż obecnie do sieci można podłączyć niemalże wszystko. Fundamentem jest instalacja teleinformatyczna, która odpowiada za komunikację pomiędzy wszystkimi elementami systemu. Jedną z kluczowych instalacji jest także HVAC, która odpowiada za sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją. W każdym inteligentnym domu mamy także możliwość zdalnego sterowania oświetleniem. Do instalacji podłączone są także urządzenia multimedialne, takie jak telewizor czy system audio. Niezwykle istotna jest także instalacja alarmowa, która szybko wykryje intruza i powiadomi o wszystkim właściciela i ochronę. System bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje również zagrożenie pożarowe i chroni dom przed zalaniem. W inteligentnym domu możemy także łatwo sterować bramami, drzwiami, roletami i oknami.
Jak sterować automatyką domową?
Większość systemów inteligentnego domu można wygodnie obsługiwać za pomocą aplikacji mobilnej. Pozwala ona nie tylko na łatwe zarządzanie wszystkimi systemami, ale znajdziemy tam również wiele przydatnych informacji, np. na temat zużycia wody i energii elektrycznej. Specjaliści z firmy SERVICE 4U przypominają także, że aplikacja daje także możliwość zaprogramowania różnych parametrów, np. ustawienie odpowiedniej temperatury. Jeśli jednak akurat nie mamy dostępu do smartfona, możemy też sterować automatyką domową za pomocą paneli ściennych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Piotr Rybacki Usługi dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia woj. warmińsko-mazurskie14-140 Wólka Majdańska 14
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1