Czy wzniesienie kontenera wymaga specjalnych zezwoleń?

Wymóg zezwolenia na wzniesienie kontenera jest uzależniony jego zastosowania oraz parametrów. Według przepisów budowlanych art. 3 pkt 5 obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w czasie krótszym od jego trwałości technicznej, które przewidziane są do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce, oraz obiekty budowlane, które nie są trwale połączone z gruntem – nie wymagają zezwolenia budowlanego, w większości przypadków podlegają jednak zgłoszeniu.
Jakie obiekty objęte są zgłoszeniem?
Dokładne wytyczne dotyczące rodzaju obiektów, które zwolnione są z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę znajdują się w art. 29 Prawa Budowlanego. Istnieje tam zapis, z którego wynika pozwolenia na budowę, nie wymagają obiekty tymczasowe, które po zakończeniu użytkowania zostaną przeniesione lub rozebrane. Okres użytkowania musi zostać zawarty w zgłoszeniu i nie może być dłuższy niż 180 dni od momentu rozpoczęcia budowy, który również musi być zawarty w zgłoszeniu.
Oznacza to zatem, że w przypadku kontenerów, które będą pełniły swoje funkcje do pół roku, nie muszą one mieć zezwolenia, a jedynie zostać zgłoszone do Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta. Wznoszenie takiego kontenera można zacząć w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia – pod warunkiem, że nie otrzymamy sprzeciwu ze strony urzędu.
Warto również skonsultować się z producentami kontenerów biurowych i socjalnych. Istnieją bowiem zapisy, które wyróżniają niektóre rodzaje kontenerów. Przykładem są te wykorzystywane przez branżę budowlaną. Wspomniany już art. 29 Prawa Budowalnego zawiera punkt 24, który informuje, że pozwolenie na budowę nie obejmuje obiektów przeznaczonych do użytkowania w trakcie robót budowlanych (w tym badań geologicznych i pomiarów geodezyjnych). Jednakże wszelkie prace muszą odbywać się w oparciu o pozwolenie na budowę inwestycji głównej. Kontenery muszą znajdować się na placu budowy i służyć jednie celom związanym z pracami budowlanymi.
Wznoszeniem kontenerów użytkowych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak Ramal z siedzibą w Obornikach.
Specjalne zapisy dla budynków do 35 m2
Zgodnie z prawem budowlanym wolnostojące parterowe budynki gospodarcze do 35 m2 również zwolnione są z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. W wielu przypadkach dotyczy to zastosowania kontenerów, ponieważ jednym z najchętniej wykorzystywanych rozmiarów jest 6 x 3 m (czyli 18 m2). W ten sposób bez żmudnego procesu zdobywania pozwolenia na budowę można w szybki i łatwy sposób postawić pomieszczenie gospodarcze na swojej działce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rox sp. z o.o.
Budowlane usługi - technologie bezwykopowe woj. mazowieckie05-800 Pruszków, Staszica 1
-
Piotr Rybacki Usługi dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia woj. warmińsko-mazurskie14-140 Wólka Majdańska 14
-
Bor-Hyd. Instalacje sanitarne. Borowczak Wiesław
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis woj. pomorskie84-200 Wejherowo, Obrońców Helu 1c