Czym jest guma porowata i jakie są jej właściwości?

Tworzywa sztuczne są tak powszechne, że trudno znaleźć dziedzinę, w której nie znajdują zastosowania. Jednym z częściej wykorzystywanych tworzyw jest guma, materiał o znakomitych właściwościach. Nowoczesne technologie umożliwiają duże modyfikacje gumy i kształtowanie jej parametrów w celu wytworzenia surowców o różnej charakterystyce i zastosowaniach. Dowiedz się, czym jest guma porowata i jakie są jej właściwości.
Gumy techniczne o wielu zastosowaniach
Guma jest jednym z popularniejszych tworzyw. Wykorzystywana jest niemal we wszystkich dziedzinach przemysłu i życia codziennego. Zawdzięcza to swoim niezwykłym właściwościom – dużej wytrzymałości i elastyczności, a także odporności na rozciąganie. Guma znakomicie tłumi drgania i wibracje. Jest antypoślizgowa i wytrzymała na ścieranie, jak również odporna na niesprzyjające warunki atmosferyczne, uszkodzenia mechaniczne, działanie substancji chemicznych i środków czyszczących. Bardzo łatwo poddaje się formowaniu, co pozwala nadawać jej dowolne kształty. Dzięki temu doskonale nadaje się do produkcji różnego rodzajów gum technicznych, z który powstają między innymi takie produkty jak profile gumowe o różnych przekrojach, osłony, uszczelki i sznury, a także elementy amortyzujące, maty gumowe i wiele innych asortymentów. Sprzedażą hurtową tego typu produktów zajmują się specjalistyczne firmy, takie choćby jak dystrybutor profili gumowych Specgum z Łodzi.
Czym jest guma porowata?
Guma porowata jest spienionym elastomerem. Wytwarzana może być z różnych materiałów, takich jak kauczuk butadienowo – styrenowy (SBR), neopren (CR), silikon (VMQ), kauczuk etokylenowo-propylenowo-dienowy (EPDM) lub guma NBR. Gumy porowate wykazują właściwości w zależności od użytego materiału. Odporne mogą być na wodę, oleje, warunki atmosferyczne, wysoką temperaturę, działanie chemikaliów i innych czynników. Najważniejszą zaletą i charakterystyczną cechą gumy porowatej jest jej miękkość, która sprawia, że świetnie nadaje się do izolacji cieplnej i akustycznej. Ma także doskonały współczynnik kompresji oraz zdolność do odzyskiwania pierwotnego kształtu.
Zastosowanie gumy porowatej
Guma porowata znajduje zastosowanie w branży transportowej, budowlanej, przy produkcji maszyn i elementów stolarki okienno-drzwiowej i w wielu innych dziedzinach. Wykorzystywana jest do produkcji profili nakładanych, fasadowych, zaciskowych, półokrągłych, klinowych i wtykowych, ząbkowanych-koronowych oraz innych profili o szerokim zastosowaniu. Guma porowata nadaje się także do wytwarzania osłon szczelin w formie profili typu T oraz profil H i U.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana