Czym jest kolka niemowlęca i co robić, gdy wystąpi?

Twoje dziecko ma częste napady płaczu, jest rozdrażnione i podkurcza nóżki? To mogą być objawy kolki niemowlęcej. Dziecko ma wówczas wzdęty brzuszek, a rodzicom trudno jest maluszka uspokoić. Pierwsze spotkanie z kolką niemowlęcą wywołuje duży stres u rodziców, jednak niepotrzebnie. Dolegliwości często ustępują samoczynnie. Jeżeli jednak chcesz ulżyć maluszkowi, wypróbuj sprawdzone i innowacyjne produkty łagodzące i zwalczające kolkę u niemowląt.
Skąd się bierze kolka niemowlęca?
Kolka niemowlęca występuje na wczesnym etapie życia maluszka. Może się ona pojawić już w 2. tygodniu życia. Ustępuje najczęściej po ukończeniu 5. miesiąca życia, jednak nie jest to regułą. Przyjmuje się, że czynnikiem odpowiadającym za występowanie kolki niemowlęcej jest nierozwinięty jeszcze układ pokarmowy niemowlęcia, nietolerancja pokarmowa, np. alergia na laktozę lub białko mleka krowiego czy zaburzona mikroflora jelitowa.
Poprzez złą technikę karmienia i używanie nieodpowiednich smoczków dziecko połyka duże ilości powietrza, co również często prowadzi do występowania wzdęć, zaparć i kolek niemowlęcych. Mama powinna zadbać także o zdrową dietę i styl życia - zauważa ekspert z firmy Bebon, która oferuje innowacyjne produkty dla niemowląt.
Spożywanie przetworzonej żywności, palenie papierosów, picie mocnej kawy, herbaty czy mleka to również czynniki ryzyka. Dlatego warto spożywać delikatne produkty, które nie zaszkodzą dziecku i nie odbiją się u niego kolką czy bolesnymi wzdęciami.
Jak zwalczyć kolkę niemowlęcą?
Nie istnieje jeden jedyny sposób, który pozwoli pozbyć się kolki niemowlęcej. Rodzice korzystają z różnych metod łagodzenia i zwalczania kolki niemowlęcej – od tych bardziej tradycyjnych, aż po te bardziej innowacyjne. Do tradycyjnych metod należy masaż brzuszka i podniesienie nóżek dziecka ku górze, ułożenie dziecka na brzuszku, podanie leków lub kropli ziołowych czy zastosowanie ciepłych okładów. Dziś jednak młodzi rodzice coraz częściej korzystają z innowacyjnych produktów, np., katetera rektalnego. Produkt ten wprowadza się delikatnie do odbytu maluszka i czeka chwilę, aż gazy wydostaną się na zewnątrz. Dzięki niemu dziecko szybko poczuje ulgę i przestanie płakać.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Amiko Hurtownia Zabawek i Artykułów Przemysłowych Andrzej Słowakiewicz
Zabawki woj. małopolskie34-400 Nowy Targ, Składowa 9
-
Rysiowe animacje Magdalena Ryszka
Dzieci - opieka, organizacja zabaw woj. łódzkie97-221 Łaznowska Wola, Rokicińska 60