Czym jest paradontoza i jakie są jej objawy?

Spis treści
Specjaliści od stomatologii uważają paradontozę za jedną z najbardziej powszechnych i uciążliwych chorób przyzębia. Jest to przewlekłe schorzenie, które objawia się m.in. nieświeżym zapachem z ust oraz bólem i krwawieniem z dziąseł. Jakich sygnałów ostrzegawczych nie powinniśmy lekceważyć? Czy paradontozę można wyleczyć? Dowiedz się więcej.
Paradontoza – definicja
Szacuje się, że nawet 70% mieszkańców Polski może cierpieć na paradontozę. Jest to stan zapalny przyzębia, czyli tkanek otaczających i utrzymujących zęby, do których zalicza się m.in. dziąsła, ozębną oraz cement korzeniowy. Stomatolodzy wyróżniają cztery podstawowe rodzaje tego schorzenia:
Przeczytaj również: Dlaczego ósemki często się psują?
-
paradontoza typowa;
-
paradontoza gwałtownie postępująca;
-
paradontoza młodzieńcza;
-
paradontoza przedpokwitaniowa.
Choroba ta najczęściej rozwija się u osób młodych, a jej przyczyną najczęściej nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej. W grupie podwyższonego ryzyka są także kobiety w ciąży. Co ważne, paradontoza należy do chorób dziedzicznych. Oznacza to, że osoby, których rodzice mają zapalenie przyzębia, należą do grupy podwyższonego ryzyka.
Przeczytaj również: Czy kanałowe leczenie zębów jest bolesne?
Główne objawy choroby
Jak tłumaczą eksperci z przychodni stomatologicznej Ferreus z warszawskiej Pragi-Północ, często pierwszym objawem paradontozy, który możemy zauważyć, jest nieświeży zapach z ust. W wielu przypadkach ten sygnał ostrzegawczy jest niestety ignorowany. Wśród innych wczesnych objawów wymienia się także zaczerwienienie, tkliwość oraz ból dziąseł. W dalszych etapach choroby może pojawić się także krwawienie z dziąseł oraz stany ropne. Niektóre objawy nie są widoczne gołym okiem. Z tego względu w trakcie diagnozy dentysta zleca zazwyczaj wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które może wykazać również liczne ubytki w kośćcu oraz odsłonięte korzenie zębów.
Przeczytaj również: Za co odpowiadają kanały zębowe?
Leczenie stomatologiczne
Jeśli paradontoza ma łagodny przebieg, zazwyczaj leczy się ją u zwykłego dentysty, który usunie kamień i osad nazębny oraz przekaże wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, należy skorzystać z pomocy lekarza periodontologa, który wprowadzi bardziej specjalistyczne leczenie, np. chirurgiczne. Ekspertów od tej specjalizacji w stomatologii znajdziemy m.in. w Warszawie na Pradze-Północ oraz w wielu innych ośrodkach miejskich w Polsce.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Shape And Beauty Sp. z o.o.
Kosmetyka - usługi woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, ks. Majorka 3 lok. 4
-
Worker Odzież medyczna
Odzież ochronna, robocza, artykuły BHP woj. mazowieckie00-656 Warszawa, Śniadeckich 12 lok. 16