Ile prądu zużywają przydomowe oczyszczalnie ścieków?
Na inwestycję w przydomową oczyszczalnię ścieków decyduje się coraz więcej osób. Urządzenia tego typu wyróżniają się bowiem skutecznością i efektywnością działania, wygodną obsługą oraz niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że do poprawnego działania potrzebują one stałego dostępu do prądu. W artykule podpowiadamy, ile wynoszą koszty energii elektrycznej wynikające z użytkowania oczyszczalni.
Zużycie prądu w przydomowej oczyszczalni ścieków
Przydomowe oczyszczalnie to ekologiczne i innowacyjne urządzenia, które pozwalają na wygodną i skuteczną utylizację nieczystości. Cieszą się one popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i właścicieli najróżniejszych firm i przedsiębiorstw. Choć ich zakup wymaga sporego nakładu finansowego, jest to inwestycja, która z pewnością zwróci się w przeciągu kilku lat, a to za sprawą niskich kosztów eksploatacyjnych. Wśród opłat związanych z użytkowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków wyróżnia się zużycie energii elektrycznej, która niezbędna jest do zasilania pompy urządzenia. Pobór prądu jest jednak niewielki – w zależności od rodzaju i wielkości oczyszczalni, wynosi on ok. 270-350 kWh rocznie. Szacuje się więc, że dobowe zużycie energii jest mniejsze niż 1 kWh.
Przeczytaj również: Zastosowania zbiorników bezodpływowych
Inne koszty związane z eksploatacją przydomowej oczyszczalni ścieków
Koszty związane z eksploatacją przydomowej oczyszczalni ścieków, poza zużyciem prądu, obejmują m.in. wybieranie osadu z wnętrza zbiornika. Jest to czynność, którą wykonuje się najczęściej raz w roku. Za usługę tego typu najczęściej płaci się ok. 100 zł. Poprawne działanie urządzenia wiąże się także z koniecznością stosowania specjalnych biopreparatów. Jak mówi nam specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:
Niemal we wszystkich modelach przydomowych oczyszczalni ścieków wymagane jest regularne stosowanie biopreparatów, które wspomagają procesy rozkładania nieczystości. Najczęściej dostępne są one w formie tabletek, które wrzuca się do muszli klozetowej, a ich miesięczny koszt oscyluje wokół 150 zł.
Warto pamiętać o tym, że większość producentów przydomowych oczyszczalni zaleca regularne przeprowadzenie kontroli poprawności działania urządzeń. Okresowe przeglądy obejmują najczęściej sprawdzanie dmuchawy powietrza, składu odpływu, poziom osadu oraz stopnia natlenienia. Dodatkowo, raz na 3-6 miesięcy, warto jest przeprowadzić czyszczenie filtrów.
Przeczytaj również: Jakie czynniki mają wpływ na koszt budowy przydomowej oczyszczalni ścieków?
Koszty eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków, w zestawieniu z tradycyjnym szambem, są więc niewielkie, a wygoda użytkowania jest definitywnie nieporównywalna. Warto więc zainwestować w urządzenie tego typu – jest ono bowiem nie tylko ekologiczne i niezawodne, lecz także ekonomiczne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana