Jak stworzyć przyjazne środowisko dla osoby z autyzmem?
W dzisiejszych czasach niezwykle istotna jest wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Przy zaburzeniach neurorozwojowych, takich jak autyzm, konieczne jest zastosowanie pewnych zasad. Mózg osób autystycznych pracuje w inny sposób, przez co niektóre zachowania lub przedmioty mogą wzbudzić nietypowe reakcje. Dowiedz się, w jaki sposób stworzyć przyjazne środowisko dla osoby z autyzmem.
Czym są zaburzenia autystyczne?
Autyzm lub zaburzenia z jego spektrum polegają na trudnościach w komunikacji czy nawiązywaniu relacji. Mózg osoby autystycznej pracuje inaczej niż u przeciętnego człowieka. W konsekwencji osoba z zaburzeniem ze spektrum autyzmu może mieć problem w zrozumieniu zachowania innych ludzi. Wśród objawów takiego stanu można wymienić:
- brak gaworzenia się i uśmiechania się w wieku dziecięcym,
- nienawiązywanie kontaktu wzrokowego,
- późna nauka mowy, jej kompletny brak lub wypowiadanie się w nienaturalny „sztywny” sposób,
- echolalia, czyli powtarzanie zasłyszanych zwrotów,
- problem z określeniem własnych emocji,
- wykonywanie powtarzających się czynności,
- przesadny pedantyzm,
- intensywne zaangażowanie się w dane hobby czy zajęcie.
Warto wiedzieć, że ze względu na wiele symptomów świadczących o zaburzeniach autystycznych, wyszczególnia się nie tylko sam autyzm, ale całe jego spektrum. Co istotne, zaburzenie to można zdiagnozować już we wczesnym wieku. Dzięki odpowiedniej terapii możliwe jest przezwyciężenie trudności komunikacyjnych i relacyjnych. Wspieraniem dzieci z trudnościami spowodowanymi autyzmem zajmują się fundacje, takie jak Gwiazdeczka w Warszawie.
Jak wspierać dziecko z autyzmem?
Warto wiedzieć, że przy osobach zmagających się z zaburzeniem autystycznym trudno wyszczególnić jeden konkretny rodzaj działania, gdyż objawy mogą się od siebie diametralnie różnić. Wśród zasad, które warto zastosować w relacji z dzieckiem autystycznym, można wymienić:
- cierpliwość – niektóre zachowania mogą się z pozoru wydawać nienaturalne, natomiast należy wykazywać się cierpliwością w stosunku do dziecka z autyzmem,
- konsekwencja – choć nie należy emocjonalnie reagować na upór dziecka przy danych czynnościach, to warto zadbać o konsekwentne działania,
- układanie planu dnia – zachowanie rytuałów i określonych aktywności o stałych porach jest niezwykle ważne.
Warto również skorzystać z pomocy fundacji dla dzieci z autyzmem, które w ramach swoich działań organizują warsztaty pomagające przezwyciężyć trudności komunikacyjne. W ten sposób dziecko ma również szanse na udział w integracji z rówieśnikami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana