Jakich formalności należy dopełnić, by uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce?

Coraz większe ruchy migracyjne powodują, że dużo ludzi szuka miejsca do zamieszkania i nowej pracy poza granicami swojego państwa. Znajdując się na terytorium innego kraju, chcąc zatrzymać się tam na dłużej, zobowiązani są do zalegalizowania swojego pobytu. Często wiąże się to z różnymi formalnościami i niezbędnymi dokumentami, które trzeba przygotować. Jak wygląda procedura uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy w Polsce?
Dokumenty niezbędne do złożenia wniosku o legalizację pobytu cudzoziemca
Składając wniosek o pobyt czasowy w Polsce, konieczne będzie przygotowanie:
wypełnionego wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy,
fotografii wykonanych w okresie ostatniego pół roku,
kserokopii ważnego dokumentu podróży,
uiszczenie opłaty skarbowej i przedstawienie potwierdzenia.
Poza tym niezbędne będą jeszcze m.in. dokumenty potwierdzające zatrudnienie, posiadanie ważnego ubezpieczenia zdrowotnego, zaświadczenie o miejscu zamieszkania i informacja o rozliczeniu podatkowym.
Wszystko wymienione powyżej stanowi podstawę do rozpoczęcia procedury o wydanie pozwolenia na pobyt czasowy. Ilość formalności, które trzeba dopełnić potrafi wywołać zmieszanie i wątpliwości. Dlatego też warto zaufać doświadczeniu i znajomości obowiązujących przepisów, pracownikom firmy WEGA.LYREA. Pomogą zebrać niezbędne dokumenty i doprowadzić cały proces do końca.
Skutki pozytywnego rozpatrzenia wniosku o pobyt czasowy w Polsce
Pozytywne rozpatrzenie wniosku o pobyt czasowy w Polsce skutkuje uzyskaniem karty pobytu. Uprawnia ona (wraz z posiadanym ważnym np. paszportem) m. in. do swobodnego przekraczania granic państw ze strefy Schengen (w ciągu 180 dni nie można przebywać dłużej na ich terytorium niż połowę tego okresu). Można też bez posiadania wizy swobodnie przekraczać granicę Polski. W związku z tym, że zezwolenie na pobyt czasowy w Polsce wydawane jest na okres od 3 miesięcy do 3 lat, trzeba pamiętać o konieczności uzyskania nowego pozwolenia. Nie jest ono przedłużane. Pozytywne rozpatrzenie wniosku o pobyt czasowy w Polsce jest też pierwszym krokiem do wystąpienia o pozwolenie na pobyt stały. Dzięki temu spokojnie można mieszkać i pracować na terytorium Polski. Oczywiście podjęcie legalnej pracy jest ściśle powiązane z legalnym pobytem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Rzeczoznawca Samochodowy Jerzy Szymański
Rzeczoznawcy woj. mazowieckie02-679 Warszawa, Zygmunta Modzelewskiego 52 lok. 40