Jakie badania należy odbyć, by uzyskać prawo jazdy?

Rozpoczęcie kursu na prawo jazdy wiąże się z koniecznością dopełnienia kilku formalności. Nie tylko konieczne jest znalezienie odpowiedniej szkoły i zapisanie się na kurs, ale również przyszli kierowcy muszą poddać się specjalistycznym badaniom lekarskim. Ich wykonaniem natomiast zajmują się wyłącznie uprawnieni lekarze. Co warto wiedzieć o badaniach lekarskich na prawo jazdy? Sprawdźmy.
Jak wygląda badanie na prawo jazdy?
Badanie lekarskie na prawo jazdy w głównej mierze opiera się na praktycznym badaniu. Przede wszystkim lekarz sprawdza wzrok pacjenta, jednak warto wiedzieć, że noszenie okularów, czy też soczewek kontaktowych nie wyklucza możliwości uzyskania orzeczenia lekarskiego. Specjalista pyta również o przyjmowane leki lub choroby przewlekłe, z którymi zmaga się pacjent.
W następnej kolejności specjalista bada słuch kandydata, dokonuje pomiaru ciśnienia, bada serce, układ oddechowy oraz sprawdza, czy kandydat jest w stanie utrzymać równowagę. Ponadto lekarz przeprowadza wywiad psychologicznych oceniający stan psychiczny pacjenta. Wówczas mogą pojawić się pytania, które mają na celu ocenić reakcje danej osoby pod kątem nieprzewidzianych zachowań.
Ile trwa badanie na prawo jazdy i gdzie je przeprowadzić?
Badanie lekarskie niezbędne do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy zazwyczaj trwa kilkanaście minut i jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, orzeczenie wydawane jest od razu. Trzeba jednak wiedzieć, że przeprowadzeniem tego typu badań zajmują się wyłącznie uprawnieni do tego lekarze, m.in. z Prywatnego Ośrodka Leczniczego Medis w Katowicach, którzy wystawiają odpowiednie zaświadczenia. Co więcej, badanie to nie jest finansowe przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a jego koszt to ok. 200 zł.
Ile czasu ważne jest badanie lekarskie na prawo jazdy?
Jeszcze kilka lat temu badania lekarskie wydawane w związku z rozpoczęciem kursu na prawo jazdy wydawane były bezterminowo. Od 2013 roku mają one termin ważności, który wynosi maksymalnie 15 lat. Czas, w którym konieczne będzie przeprowadzenie kontroli lekarskiej zależny może być też od kategorii prawa jazdy, wieku kierowcy, wyników pierwszej wizyty oraz ogólnego stanu zdrowia kandydata. Jeżeli koniecznością okaże się wykonanie kolejnego badania w ciągu kilku następnych lat, lekarz podczas wizyty poinformuje o tym.
Warto wspomnieć, że po 5 latach od badania lekarskiego na prawo jazdy, ponownie przeprowadzić muszą je zawodowi kierowcy oraz osoby, które straciły prawo jazdy na skutek m.in. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Vital-Sauna Sp. z o.o. sp.k.
Sauny - budowa, wyposażenie woj. zachodniopomorskie74-100 Żabnica, Szkolna 37
-
Stomatologia Protetyka Wodecki
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie44-335 Jastrzębie-Zdrój, al. marsz. Piłsudskiego 18a