Jakie odpady są kwalifikowane jako mieszane?

O ochronę środowiska naturalnego można dbać na różne sposoby. Jednym z nich jest troska o właściwą segregację odpadów powstałych na skutek rozmaitych czynności wykonywanych w domu, gospodarstwie domowym oraz obiektach użyteczności publicznej. Z biegiem lat polskie społeczeństwo wykazują się coraz lepszą znajomością zasad segregowania śmieci. Wiele osób jednak ma problem z właściwym zakwalifikowaniem tzw. śmieci mieszanych. Sprawdź, czym one są.
Ogólne reguły segregacji śmieci
Szczegółowe metody segregowania śmieci zostały szczegółowo opisane w wydanym dnia 29 grudnia 2016 roku Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Jednolity System Segregacji Odpadów ma na celu oddzielenie od siebie odpadów, które nadają się do ponownego przetworzenia oraz śmieci, których nie można ponownie wykorzystać w żaden sposób. Zgodnie z ogólnie przyjętymi regułami śmieci dzieli się na metale i tworzywa sztuczne, szkło, papier, a także odpady biodegradowalne i odpady zmieszane. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. puszki po konserwach, folie aluminiowe, plastikowe butelki po napojach, opakowania po produktach spożywczych i środkach czystości, a także kapsle i zakrętki od słoików. Do pojemników ze szkłem wyrzuca się szklane butelki i słoiki po żywności i napojach, a także po kosmetykach. W kontenerach z papierem powinny znaleźć się natomiast torby i worki papierowe, gazety oraz czasopisma, książki i zeszyty, a także ulotki i niepotrzebne dokumenty biurowe. Do odpadów biodegradowalnych należą natomiast resztki jedzenia, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, odpadki z warzyw i owoców, a także liście, trociny i kora z drzew.
Odpady zmieszane – szczególna kategoria śmieci
Odpady zmieszane w przeciwieństwie do pozostałych grup śmieci nie nadają się do ponownego wykorzystania. Do tej kategorii zalicza się m.in. zawartość worków do odkurzaczy, zużyte pieluchy i ręczniki papierowe, paragony, zbite naczynia ze szkła albo porcelany, zwierzęce odchody, żwirek z kuwety, a także niedopałki papierosów. Do pojemników na odpady zmieszane można wyrzucać również pojemniki z niedojedzoną żywnością, a także mokre etykiety odklejone od słoików lub innych opakowań oraz pergamin wykorzystany do pieczenia.
Do odpadów zmieszanych przekazywanych do utylizacji takim firmom, jak Karat Recykling S. A., nie mogą natomiast trafiać zużyte baterie i akumulatory, odpady medyczne, a także przeterminowane leki. Dotyczy to także odpadów wielkogabarytowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Unimat Sp.j.
Chemiczne surowce, odczynniki woj. świętokrzyskie26-110 Skarżysko-Kamienna, Obuwnicza 9
-
Usługi Detektywistyczne Bogsal Bogusław Sałagan
Detektywistyczne agencje woj. śląskie40-019 Katowice, Krasińskiego 29 lok. 9
-
Mauro Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe
Łożyska woj. zachodniopomorskie78-400 Szczecinek, Pilska 11