Jakimi zasadami rządzi się transport chłodniczy?
Niektóre towary takie, jak np. produkty spożywcze są wyjątkowo wrażliwe na działanie wysokiej temperatury, dlatego, aby zagwarantować im świeżość oraz zachowanie wszystkich wartości odżywczych, trzeba przewozić je w warunkach chłodniczych. Ze względu na potrzebę zapewnienia im stałej niskiej temperatury transport produktów spożywczych jest zdecydowanie bardziej skomplikowany od przewozu innych towarów.
Czym charakteryzuje się transport chłodniczy?
Transport chłodniczy jest realizowany przy użyciu specjalistycznych pojazdów, których nadwozie jest chłodnią umożliwiającą zapewnienie przewożonym produktom optymalnych warunków temperaturowych. Takie mobilne chłodnie mogą być ustawiane na różne temperatury, dzięki czemu sprawdzają się zarówno w roli obszernych lodówek, jak i zamrażarek. Nowoczesne chłodnie mobilne są wyposażone w funkcję zdalnego kontrolowania temperatury przewożonego towaru. Transport chłodniczy zapewnia przewożonym produktom maksymalną świeżość, jest całkowicie bezpieczny i komfortowy. Pojazdy wykorzystywane w tego rodzaju przewozach muszą posiadać aktualny dokument potwierdzający spełnianie przez nie restrykcyjnych norm sanitarnych.
Jakie rodzaje chłodni są stosowane w transporcie chłodniczym?
Firmy transportowe oferujące swoim klientom transport chłodniczy dysponują kilkoma rodzajami mobilnych chłodni:
• dopplestock – chłodnia wyposażona w regulowaną podłogę, dzięki czemu możliwe jest rozmieszczenie przewożonych produktów na dwóch poziomach,
• chłodnia z grodzią – w takiej chłodni można oddzielić od siebie za pomocą specjalnej grodzi dwie części komory chłodniczej, dzięki czemu można ustawić w nich różne temperatury, co umożliwia przewożenie w jednej chłodni dwóch rodzajów produktów o różnych wymaganiach temperaturowych,
• izoterma – szczelna naczepa pozbawiona urządzeń chłodniczych, ale za to ze specjalną izolacją, która umożliwia podtrzymywanie niskiej temperatury podczas transportu (stosowana na krótkich trasach).
Zarówno dopplestocki, jak i chłodnie z grodzią wyposażone są w agregaty chłodnicze, bez których zapewnienie towarom kontrolowanej, niskiej temperatury na długich trasach, byłoby niemożliwe. Chłodnie mobilne mogą być paletowe albo hakowe. Te pierwsze umożliwiają przewóz produktów umieszczonych na paletach, drugie służą do transportu mięsa w pozycji wiszącej. Każda chłodnia ma zainstalowane specjalistyczne urządzenie, które nieustannie sprawdza temperaturę panującą w jej wnętrzu, czyli termograf.
Jakie produkty trzeba przewozić w warunkach chłodniczych?
Transport chłodniczy, jaki oferuje swoim klientom np. firma Polcat Trans, jest niezbędny dla wszelkich produktów wrażliwych na działanie wysokiej lub zmiennej temperatury. Jest kluczowy w przypadku towarów z krótką datą przydatności do spożycia, a więc przede wszystkim produktów spożywczych. W celu zapewnienia im świeżości oraz najwyższej jakości, a także z dbałości o zdrowie konsumentów maksymalne temperatury przewozu różnych rodzajów produktów zostały dokładnie określone w międzynarodowej umowie ATP. W chłodniach przewozi się:
wyroby cukiernicze,
półprodukty farmaceutyczne,
mięso i półprodukty mięsne,
ryby,
nabiał,
owoce,
warzywa,
alkohol,
wyroby tytoniowe,
substancje chemiczne,
rośliny ozdobne i kwiaty,
grzyby,
kosmetyki,
leki,
napoje,
środki rolnicze.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana