Kiedy udać się z dzieckiem do laryngologa?

Wielu rodziców z niepokojem obserwuje u swoich pociech przewlekły katar i nawracające kłopoty z gardłem. W takich sytuacjach zadają sobie pytanie, czy należy udać się z dzieckiem do laryngologa. Objawy te dotyczą nie tylko sezonu jesienno-zimowego, kiedy zagrożenie infekcjami jest największe, ale mogą występować o każdej porze roku. Pojawia się wtedy uzasadniona obawa, czy nie są to symptomy poważniejszego problemu ze zdrowiem.
Jakie objawy powinny skłonić do konsultacji laryngologicznej?
Częste występowanie objawów takich jak ból gardła czy katar, nie musi być konsekwencją przeziębienia. Równie dobrze mogą one zwiastować chroniczne zapalenie zatok lub problemy alergiczne. Niezależnie od własnych domysłów, na które skazani są w takich sytuacjach rodzice, powinni oni zdecydować się na szybkie wyjaśnienie sprawy. Aby prawidłowo zdiagnozować przyczynę tych, i podobnych dolegliwości, warto porozmawiać z pediatrą oraz laryngologiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w specjalistycznej poradni laryngologicznej Lar-Med w Żywcu, w której można skorzystać z konsultacji z pediatrami i laryngologami.
Do objawów, które zdecydowanie powinny zaniepokoić rodziców, należą:
długotrwałe nieżyty nosa, utrudniające dziecku oddychanie,
anginy oraz infekcje gardła, które nie ustępują mimo terapii wdrożonej przez lekarza specjalistę,
bóle głowy w przebiegu kataru, wskazujące na możliwość zapalenia zatok,
chrapanie, bezdech podczas snu i częste oddychanie przez usta,
symptomy wskazujące na osłabienie słuchu u malucha, takie jak brak reakcji na dźwięki, częste prośby o powtórzenie wypowiedzi, itp.
Co robić, kiedy podejrzewamy, że dziecko gorzej słyszy?
W przypadku objawów wskazujących na wystąpienie niedosłuchu u dziecka, można podejrzewać, że mamy do czynienia z przerośniętym trzecim migdałkiem. Ta częsta u dzieci przypadłość może być przyczyną nocnych bezdechów, chrapania oraz problemów z zatokami i niedrożnym nosem. To istotne zagrożenia i nigdy nie należy ich lekceważyć, dlatego w przypadku zaobserwowania choćby jednego z wymienionych objawów, konieczna będzie wizyta u laryngologa dziecięcego, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednią terapię. Czasem jedynym skutecznym rozwiązaniem jest usunięcie chirurgiczne przerośniętego migdałka. Zarówno zaniechanie, jak i zbyt późne wykonanie tego zabiegu, może doprowadzić do wystąpienia poważniejszych problemów, takich jak wady zgryzu czy trwały niedosłuch, co w konsekwencji będzie miało negatywny wpływ na rozwój dziecka.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Shape And Beauty Sp. z o.o.
Kosmetyka - usługi woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, ks. Majorka 3 lok. 4
-
Wojciech Nowakowski Przychodnia Weterynaryjna
Weterynaria - usługi woj. śląskie41-516 Chorzów, ks. Gałeczki 45