Leczenie pijawkami - gdzie i kiedy się sprawdza?

Spis treści
- Dlaczego akurat pijawki?
- Kiedy warto sięgnąć po terapię pijawkami?
- Jak wygląda zabieg hirudoterapii?
Mimo ogromnego postępu w świecie medycyny bardzo dużo osób, chcąc ograniczyć farmakoterapię, w pierwszej kolejności sięga do naturalnych sposobów leczenia, znanych od tysięcy lat. Jednym z nich jest hirudoterapia, której korzenie sięgają czasów starożytnych. Terapia pijawkami zostało oficjalnie zatwierdzone w 2005 r. przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. W czym pomaga ta terapia?
Dlaczego akurat pijawki?
Do zabiegu hirudoterapii wykorzystuje się tylko kilka, dobrze przebadanych gatunków pijawek, z zatwierdzonych hodowli. Na czym polega ich terapeutyczne działanie? Cała tajemnica tkwi w blisko dwustu związkach leczniczych, zawartych w wydzielinie pijawek. Szczególnie cenne są peptydy i białka, zapobiegające tworzeniu się skrzepów krwi oraz antykoagulanty, przyspieszające tempo jej przepływu, a w efekcie proces gojenia się ran. Inne ważne substancje to m.in. naturalne antybiotyki oraz hormony szczęścia.
Kiedy warto sięgnąć po terapię pijawkami?
Ciężko wymienić wszystkie zastosowania hirudoterapii, ponieważ jest to dziedzina, która nieustannie się rozwija. Jest uzupełnieniem leczenia w ramach medycyny akademickiej. Jej dobroczynny wpływ zaobserwowano u pacjentów zmagających się z chorobami o podłożu zapalnym, bólowym i zakrzepowym. Leczenie pijawkami wykorzystuje się w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów, nadciśnienia tętniczego, chorób serca i miażdżycy. Pomaga w walce z żylakami, skórą naczynkową, wrzodami, hemoroidami, a nawet przewlekłymi bólami głowy. Pozytywne rezultaty przynosi włączenie hirudoterapii do procesu leczenia depresji, cukrzycy i chorób płuc oraz oskrzeli. Pijawki są także coraz częściej wykorzystywane w chirurgii plastycznej i przeszczepach skóry, w celu przyspieszenia gojenia ran oraz zapobieganiu martwicy.
Jak wygląda zabieg hirudoterapii?
Terapia pijawkami, którą znajdziemy w ofercie Medica Volla Gdańsk, to proces bardzo prosty. Polega na przystawieniu pijawek do obszaru ciała dotkniętego zmianami chorobowymi. W rezultacie przyczepiają się do skóry i zaczynają ssać krew, jednocześnie uwalniając do organizmu pacjenta, zawarte w ślinie lecznicze enzymy. Cały zabieg jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla wszystkich. Po zakończonej sesji pijawki są usuwane i traktowane jak odpad medyczny i usuwane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Shape And Beauty Sp. z o.o.
Kosmetyka - usługi woj. wielkopolskie63-400 Ostrów Wielkopolski, ks. Majorka 3 lok. 4
-
Ewa Minor-Ptaszyńska Gabinet Stomatologiczny
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie33-100 Tarnów, Skargi 42 lok. 1
-
Viscardi Piotr Nzoz Praktyka Stomatologiczna
Lekarze - stomatolodzy woj. śląskie43-100 Tychy, Armii Krajowej 101a