Maszyny budowlane jako przedmiot leasingu. Co warto wiedzieć?

Prowadzenie przedsiębiorstwa budowlanego wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów na wyposażenie. Profesjonalne maszyny budowlane to specjalistyczne urządzenia i pojazdy. Ich cena często przekracza możliwości finansowe przedsiębiorcy. Jednym ze sposobów na ich zdobycie jest leasing. Dowiedz się, czym się on charakteryzuje i na czym polega!
Zasada działania leasingu maszyn budowlanych
Przedsiębiorca wybiera maszyny i urządzenia, które są mu potrzebne do prowadzenia działalności. Leasingodawca finansuje ich zakup, a jego klient staje się leasingobiorcą. Zobowiązuje się on do spłacania comiesięcznych rat, których wysokość została ustalona w umowie. Musi również użytkować sprzęt w odpowiedni sposób, zgodnie z zaleceniami producenta. W momencie spłacenia ostatniej należności maszyny przechodzą na własność leasingobiorcy lub wracają do leasingodawcy. Pierwsze rozwiązanie wymaga na ogół wykupienia danego pojazdu lub urządzenia za ustaloną wcześniej tzw. wartość rezydualną.
Przeczytaj również: Części zamienne Manitou: Gdzie szukać najlepszych ofert?
Leasing maszyn budowlanych to mniejsze obciążenie finansowe dla przedsiębiorcy. Nie wymaga przeprowadzania skomplikowanej procedury i wielu formalności. Można nim objąć nowe i używane maszyny. Najczęściej dotyczy koparko-ładowarek, frezarek do asfaltu, walców, rozściełaczy asfaltu i betonu, węzłów betoniarskich. Z uwagi na wysokie koszt zakupu, firmy biorą w leasing również żurawie wieżowe, dźwigi i podnośniki oraz wiele innych, specjalistycznych maszyn.
Przeczytaj również: Części do maszyn budowlanych - oryginalne czy zamienniki?
Dlaczego warto wziąć leasing na maszyny budowlane?
Zakup maszyny budowlanej w leasingu to konieczność uregulowania raty wstępnej w wysokości od 1 do 10% jej wartości. Jest to korzystne z punktu widzenia budżetu przedsiębiorstwa. W ten sposób można sfinansować również pojazdy i urządzenia pochodzące z zagranicy. Jak podkreślają specjaliści firmy Prime Leasing, w wielu przypadkach przedmiot leasingu jest objęty ubezpieczeniem. Zatem nawet o to leasingobiorca nie musi sam się starać.
Dodatkowymi korzyściami są:
- szybka decyzja,
- wymierne korzyści podatkowe – ujmowanie rat leasingu w kosztach uzyskania przychodów,
- brak negatywnego wpływu na zdolność kredytową.
Profesjonalna firma leasingowa zapewnia przedsiębiorcom doradztwo, dzięki czemu łatwiej podjąć optymalną decyzję. W wielu przypadkach opracowują one autorskie programy współpracy, które gwarantują korzystne warunki finansowania. Regulowane raty przyczyniają się do obniżenia zobowiązań podatkowych leasingobiorcy, co również jest dla niego korzystne. Leasing zapewnia ponadto sprawne urządzenia, co jest ważne z punktu widzenia ciągłości działalności firmy budowlanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Pego Polska sp. z o.o.
Gazownictwo - produkty, akcesoria woj. dolnośląskie52-121 Wrocław, Koreańska 61-65
-
Alpindach Grzegorz Bednarek sp.j.
Dachy - konstrukcje woj. zachodniopomorskie73-110 Stargard, Broniewskiego 6
-
Piotr Rybacki Usługi Dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia woj. warmińsko-mazurskie14-140 Wólka Majdańska 14
-
Kemichal Bielsko-Biała Ziemowit Tobiczyk
Farby, lakiery - produkcja, hurt woj. śląskie43-378 Rybarzowice, Bielska 808