Metody czyszczenia kanalizacji
Firmy specjalizujące się w czyszczeniu kanalizacji wykorzystują sprzęt i metody, dzięki którym możliwe jest sprawne usunięcie przyczyny niedrożności i przywrócenie prawidłowego funkcjonowania kanalizacji. Każda z metod odpowiednio wykonana zapewni nie tylko skuteczność i szybkie usunięcie zatoru, ale również porządek w miejscu pracy. Jakie są najczęściej wykorzystywane metody czyszczenia systemów kanalizacyjnych? Czym się charakteryzują i na jakiej podstawie są wybierane?
Metoda mechaniczna i ciśnieniowa w czyszczeniu kanalizacji
W zależności od rodzaju problemu oraz jego lokalizacji wykorzystuje się dwie metody czyszczenia kanalizacji – mechaniczną i ciśnieniową:
metoda mechaniczna – nazywana również elektromechaniczną z uwagi na to, że do udrożniania rur kanalizacyjnych wykorzystuje się elektryczny przepychacz sprężynowy, który dzięki ruchowi obrotowemu sprężyny przebija się przez zanieczyszczenia i rozdrabnia zatory,
metoda ciśnieniowa – polega na wykorzystaniu wody pod wysokim ciśnieniem, to bezpieczna i skuteczna metoda, która nie powoduje bałaganu w miejscu pracy – samochód typu WUKO wyposażony jest w pompę i zbiornik, z którego woda tłoczona jest do węża zakończonego odpowiednią głowicą; strumień wody uderza w ściany kanału w kierunku przeciwnym , dzięki czemu zanieczyszczenia odrywają się i rozdrabniają, a następnie trafiają do studni rewizyjnej, skąd wybierane są za pomocą rury ssawnej.
W jakich sytuacjach wykorzystuje się obie metody czyszczenia kanalizacji?
Czyszczenie mechaniczne wykorzystywane jest najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli okaże się, że zator powstał w pionie budynku lub w niedalekiej odległości za odpływem, wystarczy elektryczna spirala, przy pomocy której zanieczyszczenia zostaną sprawnie usunięte. Z kolei metoda ciśnieniowa sprawdza się na zewnątrz budynków, w rurach prowadzących od obiektu do szamb lub studni. Czyszczenie ciśnieniowe umożliwia udrożniania rur o każdej średnicy. Jak wyjaśnia Pogotowie Kanalizacyjne Hydro Seb, urządzenia montowane są na samochodach ciężarowych i mniejszych pojazdach, dzięki czemu możliwy jest dojazd zarówno na place budowy o niestabilnym podłożu, jak i do obiektów wymagających pokonania wąskich uliczek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana