Metody uzdatniania wody lodowej

Spis treści
Wiele gałęzi przemysłu wykorzystuje wodę lodową w systemach chłodzenia oraz w celu schładzania rozmaitych produktów. Jak w każdej instalacji wodnej, konieczne jest zachowanie cieczy i jej składu chemicznego w odpowiednim stanie. W tym celu wymagane są regularne kontrole jej jakości, a w razie potrzeby przeprowadzenie procesów kondycjonujących. Jakie są najczęściej wykorzystywane metody uzdatniania wody lodowej? Sprawdźmy w artykule!
Gdzie wykorzystywana jest woda lodowa?
Woda lodowa wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu jako czynnik chłodzący. Przede wszystkim stosowana jest w branży spożywczej do schładzania surowców i różnych produktów żywieniowych, w związku z czym powinna mieć jakość zbliżoną do wody pitnej. Ponadto znajduje ona swoje zastosowanie w systemach chłodzenia, takich jak klimatyzacja.
Co istotne, woda lodowa musi być utrzymana w odpowiednio niskiej temperaturze nieprzekraczającej kilku stopni Celsjusza, aby zachowała swoją skuteczność w działaniu. W przypadku mikropęknięć czy korozji aparatury technologicznej ciecz może ulegać zanieczyszczeniom. Uzdatnianie wody chłodniczej ma na celu przywrócenie jej pierwotnych właściwości oraz składu fizykochemicznego.
Filtracja bocznikowa
Filtracja bocznikowa wykorzystuje zjawisko potencjału elektrokinetycznego warstwy dyfuzyjnej specjalnie dobranych skaleni. Do tego procesu wykorzystuje się kilka procent wody lodowej znajdującej się w obiegu. W przypadku wykrycia zanieczyszczenia w środowisku analizowanej cieczy uzyskuje się efekt skupienia cząstek zawiesiny w postać żelu. Taka forma łatwo osadza się na filtrach ciśnieniowych, dzięki czemu woda lodowa może zostać w prosty sposób oczyszczona. Metoda filtracji bocznikowej jest skuteczna nawet dla niewielkich zanieczyszczeń, takich jak drobnocząsteczkowe koloidy.
Preparaty do uzdatniania wody lodowej
Uzdatnianie wody lodowej, którym zajmują się renomowane firmy, takie jak Marcor, przeprowadzane jest za pomocą specjalnych preparatów. Spośród nich należy wymienić przede wszystkim FOSAMIN A. Jest to inhibitor korozji, antyskalant i dyspergator przeznaczony do kondycjonowania oraz sanityzacji wód. Środek ten służy też do emulgowania zanieczyszczeń białkowych i tłuszczowych. Bardzo istotne jest jednak, by wybierany preparat był odpowiednio dostosowany do rodzaju instalacji, jej przeznaczenia, a także materiału, z jakiego została wykonana.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Mauro Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe
Łożyska woj. zachodniopomorskie78-400 Szczecinek, Pilska 11
-
Zofia Duława Zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne woj. śląskie43-430 Kiczyce, Jesionowa 5
-
Jacek Chybiak Dorabianie Kluczy Awaryjne Otwieranie Samochodów i Mieszkań
Klucze - dorabianie woj. dolnośląskie57-300 Kłodzko, kard. Wyszyńskiego 10