Montaż fotowoltaiki. Kryteria opłacalności i potencjalne korzyści
Przed montażem fotowoltaiki należy przeprowadzić gruntowną analizę opłacalności tego typu inwestycji. W tym celu najlepiej skorzystać z usług doświadczonych doradców energetycznych. Analiza OZE pozwala na porównanie kosztów zakupu i montażu instalacji oraz na przeprowadzenie prognozy finansowej. Na podstawie tych danych można podjąć uzasadnioną ekonomicznie decyzję, która przyniesie inwestorowi oczekiwane oszczędności.
Czym jest analiza OZE?
Przeprowadzenie analizy OZE polega na opracowaniu koncepcji wdrażającej rozwiązania z zakresu stosowania odnawialnych źródeł energii, m.in. energii wiatru, pływów morskich, a także energii geotermalnej i promieniowania słonecznego. Usługa ta polega na ocenie opłacalności inwestycji, np. w panele fotowoltaiczne, przy pomocy analizy ekonomicznej. Uwzględnia ona wydatki poniesione na zakup instalacji i jej montaż oraz korzyści, które inwestor uzyska. Analiza opłacalności instalacji fotowoltaicznej obejmuje wyznaczenie zapotrzebowania na energię elektryczną w konkretnym domu, czy w budynku.
Jakie są korzyści wynikające z analizy OZE?
Analiza OZE pozwala na ocenę potencjalnych korzyści wynikających z instalacji paneli fotowoltaicznych. Pomaga też określić, ile paneli należy zainstalować oraz jaką powinny mieć moc. Wskazuje też na przewidywany okres zwrotu z inwestycji. Ze względu na położenie Polski, potencjał energii słonecznej jest w niej umiarkowany, jednak w większości miejsc montaż fotowoltaiki okazuje się opłacalny. Zależne jest to m.in. od powierzchni i możliwości technicznych danego miejsca, a także od części Polski, w której znajduje się budynek oraz od jego ustawienia.
Jakie są kryteria opłacalności instalacji fotowoltaicznej?
Wyliczając opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną, należy wziąć pod uwagę zużycie energii elektrycznej w danym budynku oraz prognozę jej zużycia. Istotne jest położenie nieruchomości, tzn. region, w jakim dom się znajduje, od którego zależy ilość słonecznych dni w roku, a także inne czynniki, np. poziom zapylenia. Kolejnym aspektem podlegającym ocenie jest kierunek, powierzchnia oraz kąt nachylenia na dachu bądź miejsce na gruncie, w przypadku montażu na ziemi. Na podstawie zebranych danych należy podjąć decyzję o opłacalności inwestycji w fotowoltaikę, a także dobrać instalację o odpowiedniej mocy.
Jakie są czynniki sprzyjające efektywności fotowoltaiki?
W większości domów najlepszym miejscem na montaż fotowoltaiki jest połać dachu skierowana w kierunku południowym. Jako idealny kąt nachylenia dachu wskazuje się zazwyczaj 30°. Zapewnia on odpowiednie umiejscowienie ogniw, jak i ułatwia zsuwanie się nagromadzonego śniegu. Zarówno w okresie letnim, jak i wiosennym praz jesiennym, panele w Polsce działają efektywnie, osiągając bardzo dobre wyniki produkcji energii. W przypadku instalacji mającej moc 10 kWp może być to nawet 50 kWh dziennie. Aby sprawdzić, czy w danej nieruchomości znajduje się wystarczająca ilość czynników sprzyjających efektywności fotowoltaiki, warto zlecić wykonanie analizy OZE wyspecjalizowanej firmie, np. Nowa Energia Doradcy Energetyczni sp.j. z Katowic.
Dlaczego warto zainstalować w fotowoltaikę?
Inwestycja w panele fotowoltaiczne przyczynia się do poprawy jakości powietrza poprzez zmniejszenie zużycia paliw nieodnawialnych i spadek emisji dwutlenku węgla, co zapobiega postępującym zmianom klimatycznym. Pozwala też na uzyskanie niezależności energetycznej, co jest bardzo ważne w związku ze stale rosnącymi cenami prądu i gazu. Właściciel fotowoltaiki nie musi martwić się o rachunki za prąd, a w przypadku przejścia na instalację grzewczą, takiej jak np. pompa ciepła, również o rachunki za gaz. Zakup paneli to też inwestycja w nieruchomość, której wartość i atrakcyjność w momencie sprzedaży wzrośnie. Tego typu inwestycję można też odliczyć od podatku w postaci ulgi termoizolacyjnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana