Najpopularniejsze obrazy religijne i ich symbolika
Sztuka sakralna to bardzo ważne dziedzictwo kultury europejskiej. Obrazy religijne z drewna bardzo często wiszą na ścianach polskich domów. Dzieła te są nie tylko piękne, lecz także kryją w sobie bardzo głęboką symbolikę. Warto ją znać, aby w ten sposób móc jeszcze lepiej kontemplować największe tajemnice chrześcijańskiej wiary.
Obraz Jezusa Miłosiernego
Jednym z najbardziej znanych obrazów religijnych jest wizerunek Jezusa Miłosiernego, który został namalowany według wskazówek św. Faustyny Kowalskiej, która odpowiednie instrukcje miała otrzymać od samego Chrystusa. Obraz przedstawia zmartwychwstałego Jezusa ubranego w białą szatę. Prawą rękę unosi on w geście błogosławieństwa, a lewą wskazuje na swoje Serce, z którego wychodzą dwa promienie – biały i czerwony. Mają one symbolizować wodę i krew, które wypłynęły z boku Zbawiciela po Jego śmierci na krzyżu. Pod stopami Jezusa widnieje najczęściej napis „Jezu ufam Tobie”. Reprodukcje tego obrazu, które można nabyć m.in. u producenta dewocjonaliów Luda Studio, wiszą obecnie w tysiącach polskich domów.
Święta Rodzina, Ostatnia Wieczerza i inne
Bardzo dużą popularnością cieszą także wizerunki Świętej Rodziny. Takie wykonane z drewna obrazy religijne mogą być świetnym prezentem z okazji ślubu lub chrzcin. Wizerunki tego typu przedstawiają Jezusa, Maryję i św. Józefa, którzy mają stanowić wzór życia rodzinnego. Dla wielu polskich wiernych duże znaczenie mają także obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Niepokalanego Serca Maryi. Mają one przypominać o tym, że zarówno Jezus, jak i Jego Matka, cały czas są z Kościołem. Pokazywać, że Serce Boga, kocha każdego człowieka i nieustanie bije tętnem miłości miłosiernej, zbawiającej oraz ofiarnej. Miłości posuniętej aż do przebicia włócznią na Golgocie.
Bardzo znanym obrazem, którego reprodukcje często znajdziemy w polskich domach, jest Ostatnia Wieczerza autorstwa samego Leonarda da Vinci. Malarz zawarł w swoim dziele mnóstwo ciekawych symboli, np. matematycznych. Szczególną rolę odgrywają przede wszystkim liczby 3 oraz 4. Trójka symbolizuje boskość, całość oraz niebo, a czwórka odnosi się do ziemi, postrzeganej jako skończona przestrzeń. Warto także zwrócić uwagę na przedstawienie Apostołów. Charakter każdego z uczniów Jezusa został przez mistrza ujęty bezbłędnie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana