Od czego zależy efektywność noży gilotynowych?

Noże gilotynowe pozwalają uzyskać proste i długie cięcia, dlatego dobrze sprawdzają się w wielu różnych dziedzinach, począwszy od małych warsztatów metalurgicznych i budowlanych po duże zakłady, w których odbywa się seryjna obróbka. Gilotyny powszechnie wykorzystywane są do ciecia blach, płaskowników i kątowników.
Cechy noży gilotynowych
Gilotyny to urządzenia, które przecinają blachę wzdłuż prostej linii za pomocą dwóch ostrz ułożonych względem siebie pod odpowiednim kątem. W procesie przecinania siła potrzebna do jego przeprowadzenia stopniowo zmniejsza się, co wynika ze sposobu przemieszczania się ostrzy.
Przeczytaj również: Jak dobrać odpowiednią bramę przemysłową do specyfiki działalności?
Wart podkreślenia jest fakt, że noże do gilotyny różnią się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim jest to wielkość – małe noże sprawdzają się do cięcia blach o niewielkiej grubości, a duże ostrza wykorzystuje się zwykle w gilotynach hydraulicznych do grubych blach. Są to urządzenia, które powszechnie stosuje się przy obróbce seryjnej. Kolejną cechą noży do gilotyn jest zakres możliwej długości cięcia – standardowo jest to nie więcej niż 6 metrów, ale na rynku dostępne są noże przekraczające ten pułap.
W przypadku noży gilotynowych niezwykle ważna jest efektywność – skuteczność noży można zwiększyć przez regularne ostrzenie i serwisowanie, co daje możliwość intensywnej i długiej eksploatacji. Ostrzeniem noży zajmuje się Zakład Wielobranżowy „MIX”, a koszty ostrzenia zawsze ustalane są po weryfikacji noża. Firma wykonuje również noże do gilotyny na zamówienie na podstawie parametrów określonych przez klienta. Dobrej jakości noże powinny cechować się precyzją ciecia, ostrością i wytrzymałością mechaniczną, co ma bezpośredni wpływ na efektywność prac. Nie bez znaczenia pozostaje jakość materiałów użytych do produkcji noża oraz właściwe skalibrowanie maszyny i ustawienie kąta natarcia noża.
Kilka słów o parametrach noży do gilotyn
Jak wspomniano wcześniej, noże do gilotyn mogą mieć różną długość i umożliwiać cięcie materiałów o różnej grubości. Przy zakupie noży warto zwrócić uwagę na dodatkowe oznaczenia przy typie nożyc gilotynowych. Przykładowo, sygnatura NG8 oznacza, że nóż dostosowany jest do cięcia blach nie grubszych niż 8 mm, znów przy CNTA 3150/10 - oznaczenie wskazuje na noże do cięcia blach o grubości 10 mm, gdzie długość cięcia jest nie większa niż 3150 mm. Nóż jest podstawowym elementem gilotyny – to od niego zależy precyzja cięcia. Jest także częścią, która najszybciej się zużywa. Ostrzenie noży gilotynowych to zabieg pozwalający na odwzorowanie fabrycznych cech ostrza, a wszelkie defekty wpływają na jakość cięcia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zofia Duława Zakład przetwórstwa tworzyw sztucznych
Tworzywa sztuczne woj. śląskie43-430 Kiczyce, Jesionowa 5
-
Korsar Grzegorz Korczyński
Przeprowadzki woj. zachodniopomorskie71-004 Szczecin, Gorzowska 80 lok. 3
-
Plus Aqua s.c.
Pomiarowa aparatura, urządzenia woj. małopolskie31-216 Kraków, Konecznego 6 lok. 13U