Polecane terapie dla pacjentów z zaburzeniami koncentracji uwagi

Zaburzenia koncentracji uwagi to zaburzenia psychiczne, które polegają na problemach z pamięcią oraz dłuższym skupianiem się. Występują przede wszystkim u dzieci i można je zauważyć już w pierwszych latach życia, ale dorośli również mogą zmagać się z takimi problemami. Zaburzenia te mają wpływ na codzienne funkcjonowanie, a więc wymagają terapii pod okiem specjalisty. Poznaj 3 polecane terapie dla pacjentów z zaburzeniami koncentracji uwagi.
Metoda Tomatisa
Jedną z najpopularniejszych terapii leczenia zaburzeń koncentracji jest Metoda Tomatisa, stosowana m.in. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Meritum. Została opracowana w latach 50. XX wieku do wspierania funkcji słuchowej człowieka, ale wykorzystywana jest także w leczeniu autyzmu, zaburzeń koncentracji uwagi, dysleksji, czy zaburzeń mowy. Metoda Tomatisa obejmuje trening słuchu z wykorzystaniem odpowiednio dobranego materiału dźwiękowego i specjalnych słuchawek, dzięki którym kształtuje się uwagę słuchową. Osoba poddawana terapii Tomatisa uczy się aktywnego słuchania, a tym samym poprawy funkcjonowania w wielu sferach i interakcji ze światem zewnętrznym. Oprócz tego stosuje się także ćwiczenia audio wokalne.
INPP
Innym rodzajem terapii dla pacjentów zaburzeniami koncentracji uwagi, a w tym nadpobudliwością, jest INPP. Jest to metoda przeznaczona dla osób, u których stwierdzona została Niedojrzałość Neuromotoryczna NMI. Najprościej mówiąc, jest to nagromadzenie przetrwałych odruchów pierwotnych powyżej pierwszego roku życia lub występowanie niedojrzałych odruchów posturalnych powyżej wieku 3,5 lat. Program terapii INPP terapeuta opracowuje indywidualnie do potrzeb pacjenta. Są to ćwiczenia ruchowe, które mają doprowadzić do integracji odruchów, motoryki dużej i małej, koordynacji itd. Do pozytywnych skutów terapii INPP należy także poprawa koncentracji u dzieci.
EEG Biofeedback
Jedną z najbardziej nowoczesnych metod, wykorzystywaną do poprawy koncentracji, jest EEG Biofeedback. Terapia ta wykorzystuje elektrody, które zakłada się na głowę pacjenta. Są one podłączone do komputera, na którym wyświetla się grę, animację, bądź wykres. Pacjent jedynie za pomocą swojego mózgu, kieruje tym, co znajduje się na ekranie. Metoda Biofeedback, jest bardzo skuteczna. Dzięki niej badana osoba, uczy się odbierać bodźce oraz poprawia swoją uwagę i pamięć. W 2013 roku Amerykańska Akademia Pediatrii uznała neurobiofeedback za najbardziej rekomendowaną metodę terapii dla osób zmagających się z trudnościami z koncentracją uwagi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Knack Clinic Chirurgia plastyczna Michał Knakiewicz
Lekarze - chirurgia plastyczna woj. dolnośląskie50-349 Wrocław, Sienkiewicza 33A
-
Hill Ob Hurtownia Art. Przemysłowych Jarosław Obszyński
Krawiectwo woj. pomorskie81-373 Gdynia, Wita Stwosza 3