Rodzaje zaburzeń lękowych

Lęk to nieprzyjemny stan emocjonalny, który wiąże się z uczuciem niepewności oraz skrępowania. Jest on nierozłącznym elementem życia każdego człowieka. Jednak, kiedy lęk występuje zbyt często i w nieadekwatnych okolicznościach, nierzadko spowodowane jest to zaburzeniami lękowymi. Czym one właściwie są, jakie wyróżnia się ich rodzaje oraz w jaki sposób je zwalczyć?
Na czym polegają zaburzenia lękowe?
Czujesz, że nie radzisz sobie z nadmiernym stresem spowodowanym różnego rodzaju sytuacjami? A może Twój organizm zaczyna się dziwnie podczas kontaktu z innymi ludźmi? Są to najpopularniejsze objawy zaburzeń lękowych. Choroba ta jest niezwykle powszechna wśród społeczeństwa, a zlekceważenie jej tylko pogorszy ten problem.
Przyczyn zaburzeń lękowych może być wiele. U niektórych wynikają one z genetyki, u innych z traumatycznych wydarzeń z przeszłości bądź różnego rodzaju fobii. W zależności od konkretnej dolegliwości, u osoby dotkniętej zaburzeniami mogą wystąpić zawroty głowy, duszności czy nawet drgawki.
Jak zatem radzić sobie z niekontrolowanym lękiem? Jednym ze skuteczniejszych sposobów na walkę z zaburzeniami jest wizyta u psychoterapeuty. Możliwość taką oferuje prywatny gabinet psychiatryczny w Warszawie, gdzie z pewnością dostaniesz niezbędne wsparcie.
Jakie występują typy zaburzeń lękowych?
Nerwica to jedno z popularniejszych haseł wpisywanych w wyszukiwarki. Ogromna skala pokazuje powagę tego problemu. Pamiętaj, że choroba ta dzieli się na kilka innych kategorii. Czym się charakteryzują poszczególne z nich?
Jednym z powszechniejszych zaburzeń lękowych są fobie. Charakteryzują się one wystąpieniem niekontrolowanego lęku w konfrontacji z daną rzeczą, bądź sytuacja. Do najpopularniejszych rodzajów fobii zalicza się lęk wysokości, fobię społeczną, lęk przed pająkami czy niepokój podczas przebywania w zamkniętych, ciasnych pomieszczeniach.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne zwane potocznie nerwicą natręctw to z kolei obsesyjna potrzeba wykonywania jakichś czynności. Związane są one na przykład z wielokrotnym sprawdzaniem, czy zamknęło się drzwi lub natrętnym myciem rąk.
Czujesz nieustanny niepokój bez możliwości wskazania konkretnej przyczyny? Być może masz do czynienia z zespołem lęku uogólnionego. Jego objawy to między innymi regularnie napinające się mięśnie czy przyspieszone bicie serca.
Kolejnym rodzajem są zaburzenia dysocjacyjne, które charakteryzują się tymczasową utratą pamięci. Osoba z taką dolegliwością często traci kontakt z rzeczywistością i nie reaguje na różne czynniki zewnętrzne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet Medycyny Estetycznej,Dermatologii i Alergologii prof. dr hab. med. Romuald Olszański
Medycyna estetyczna woj. pomorskie81-366 Gdynia, Władysława IV 38 lok. 18
-
Margo Centrum stomatologiczne Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie54-614 Wrocław, Trawowa 59A
-
Mateusz Gutkowski Specjalistyczna praktyka lekarska
Lekarze - neurolodzy woj. pomorskie89-600 Chojnice, Bytowska 70