Ulga dla przedsiębiorstw na robotyzację – czego się możemy spodziewać w 2023 roku?

Spis treści
- Jakie są planowane zmiany w uldze na robotyzację w 2023 roku?
- Czym dokładnie jest ulga na robotyzację?
- W jaki sposób działa ulga na robotyzację?
Ulga na robotyzację pomaga obniżyć koszty związane z zakupem oraz wdrożeniem robotów przemysłowych. W swoim założeniu ma zachęcić polskich przedsiębiorców do unowocześnienia procesów produkcyjnych, promować rozwój robotyzacji przemysłowej oraz wspierać transformację cyfrową. Jakie zmiany czekają w 2023 roku?
Jakie są planowane zmiany w uldze na robotyzację w 2023 roku?
Do Sejmu trafił projekt związany ze zmianami podatkowymi, którego główne założenia mają wpływ na ochronę środowiska. Poza adnotacjami w podatku akcyzowym projekt obejmuje też zmiany w PIT i CIT. Wprowadzona nowelizacja art. 52jb ustawy PIT i art. 38eb ustawy CIT ma za zadanie dostosować przepisy związane z ulgą na robotyzację do wymogów Komisji Europejskiej pod względem zasad „Don’t Significant Harm” (DNSH), czyli „nie czyń znaczącej szkody”.
Przeczytaj również: Jak znaleźć godne zaufania biuro rachunkowe?
Zgodnie z projektem wprowadzone będą ograniczenia w stosowaniu ulg na robotyzację. Z projektu wyłączone będą przedsięwzięcia, które przyczyniają się do znacznej emisji gazów cieplarnianych. Ulga nie będzie dotyczyć m.in. kopalni i przedsiębiorstw przetwarzających, dystrybuujących i spalających paliwa kopalne. Jeśli chcesz uzyskać rzetelne informacje z zakresu zmian, to biuro rachunkowe we wszystkim Ci pomoże!
Czym dokładnie jest ulga na robotyzację?
Robotyzacja to interes całej gospodarki. Proces nowoczesnego przemysłu musi być zrównoważony, efektywny energetycznie oraz oszczędny pod względem wykorzystywania surowców naturalnych. Jest to możliwe tylko dzięki wykorzystaniu robotów przemysłowych, co z kolei przekłada się na poprawę wydajności produkcji i zwiększenie efektywności energetycznej. To główny cel robotyzacji. Indywidualne przedsiębiorstwa z kolei mogą liczyć na wzrost konkurencyjności dzięki obniżeniu kosztów produkcji. Profesjonalną pomoc w zakresie uzyskiwania ulg na robotyzację oferuje m.in. biuro rachunkowe BUR, którego pracownicy dysponują aktualną, rzetelną wiedzą.
Przeczytaj również: Wsparcie podczas kontroli zewnętrznych – co powinieneś wiedzieć?
W jaki sposób działa ulga na robotyzację?
Polski przemysł jest jednym z najmniej zrobotyzowanych w Unii Europejskiej. Dlatego rząd opracował działania systemowe, które wspierają robotyzację produkcji. Ulga oparta jest na zasadzie wsparcia przez zredukowanie obowiązku podatkowego. Przedsiębiorcy mogą koszty kwalifikowane odliczyć od podstawy opodatkowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Adiutor Biuro Rachunkowe Elżbieta Lejman-Kałęka
Rachunkowość - usługi woj. warmińsko-mazurskie12-200 Pisz, pl. Daszyńskiego 10
-
Doradca Kancelaria Usług Finansowo-Księgowych Dorota Drabik
Księgowi, rewidenci woj. podkarpackie35-234 Rzeszów, Trembeckiego 11 A
-
Centrum Ubezpieczeń Wolska sp. z o.o.
Ubezpieczeniowi agenci, pośrednicy woj. lubelskie20-411 Lublin, Wolska 11
-
Abicus Małgorzata Szulejewska Biuro Rachunkowe
Rachunkowość - usługi woj. mazowieckie00-545 Warszawa, Marszałkowska 68/70 lok. 19