Z jakich elementów składa się moduł fotowoltaiczny?

Jednym z elementów każdego systemu fotowoltaicznego są moduły fotowoltaiczne. To właśnie one odpowiadają za przechwycenie energii słonecznej, by następnie została mogła zostać przesłana dalej i zmieniona na energię elektryczną, używaną do zasilania urządzeń elektrycznych. Na rynku dostępne są różne rodzaje modułów PV. Różnią się między sobą pod względem użytych do ich produkcji materiałów, wydajności i ceny. Czym dokładnie są moduły fotowoltaiczne? Z czego są zbudowane? Jakie są ich rodzaje? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule.
Budowa modułu PV
Każdy moduł fotowoltaiczny składa się z pojedynczych ogniw. Do ich produkcji najczęściej stosuje się krzem. Jak tłumaczy specjalista z firmy MEGAWAT:
Połączone szeregowo lub równolegle ogniwa fotowoltaiczne z jednej strony są zabezpieczone folią EVA, a z drugiej folią PET. Folia EVA chroni moduł przed promieniowaniem UV i warunkami atmosferycznymi, natomiast folia PET zwiększa trwałość całej konstrukcji.
Front panelu zabezpieczony jest szybą ze szkła hartowanego. Spód zabezpiecza folia elektroizolacyjna, która nadaje kolor panelowi. Zazwyczaj jest to biały, czarny lub transparentny. Całość wykończona jest aluminiową ramą. Dodatkowo, moduły mają dołączone gniazdo przyłączeniowe wraz z okablowaniem.
Rodzaje modułów fotowoltaicznych
Wyróżnia się trzy rodzaje modułów fotowoltaicznych:
panele monokrystaliczne – wykonywane z pojedynczych kryształów krzemu. Najbardziej wydajne (prawie 23%), niezwykle trwałe, o niskim współczynniku temperaturowym. Świetnie sprawdzą się przy niewielkiej powierzchni lub ograniczonym nasłonecznieniu. Można je poznać po czarnym lub ciemnoniebieskim kolorze.
panele polikrystaliczne – wykonywane z wielu kryształów krzemu. Cechują się niższą sprawnością, niż wymienione powyżej panele monokrystaliczne, jednak mimo to cieszą się dużą popularnością. Wynika to z niższej ceny. Do uzyskania takiej samej ilości energii potrzebna jest ich większa ilość. Polecane do dużych powierzchni. Panele polikrystaliczne mają niebieski kolor.
panele amorficzne – najrzadziej spotykane. Lekkie, elastyczne, mało odporne na wysokie temperatury. Najtańsze spośród wszystkich dostępnych modeli. Jednocześnie o słabych parametrach wydajnościowych. Wyróżnia je brązowy kolor.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Bor-Hyd. Instalacje sanitarne. Borowczak Wiesław
Ogrzewanie - projektowanie, instalacja, serwis woj. pomorskie84-200 Wejherowo, Obrońców Helu 1c
-
Piotr Rybacki Usługi dźwigowe
Dźwigi, dźwigowe urządzenia woj. warmińsko-mazurskie14-140 Wólka Majdańska 14