Zastosowania agregatów prądotwórczych
Agregaty prądotwórcze to minielektrownie, które znajdują coraz szersze zastosowanie. Ich zadania polegają głównie na zasilaniu urządzeń elektrycznych w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu oraz zabezpieczaniu zasilania awaryjnego tam, gdzie brak energii elektrycznej miałby poważne konsekwencje. Z ich pracy korzystają zarówno firmy, jak i użytkownicy prywatni. W czym pomagają agregaty prądotwórcze?
Co to jest agregat prądotwórczy i jak działa?
Agregat składa się z trzech osobnych urządzeń. Pierwszym z nich jest silnik, benzynowy lub diesla, który spalając wybrane paliwo, przetwarza je w energię. Drugim jest prądnica, w której ruszający się wirnik generuje siłę, w efekcie produkując energię elektryczną, a trzecim falownik, przekształcający prąd na taki, jaki jest w gniazdku. Agregaty występują w kilku wariantach: walizkowe – łatwe do przenoszenia ręcznie, przenośne – przystosowane do transportu oraz stacjonarne, generujące największą moc. Mogą być odpalane w sposób ręczny, elektryczny lub automatyczny.
Przeczytaj również: Możliwości wykorzystania agregatów prądotwórczych
Najczęstsze zastosowania agregatów
Takie urządzenia są powszechnie stosowane w pracach terenowych i wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do źródeł zasilania, a użytkowanie sprzętów na akumulator nie zda egzaminu. Znajdują zastosowanie w czasie imprez plenerowych – koncertów, festynów, zawodów sportowych. Mogą z nich korzystać zarówno organizatorzy wydarzeń masowych, jak i prywatne osoby, które urządzają ślub czy przyjęcie lub spędzają czas w domku letniskowym, z daleka od źródeł prądu. Gdy jest potrzebny jednorazowo, można skorzystać z opcji wypożyczenia agregatu na krótki czas.
Przeczytaj również: Na czym polega synchronizacja agregatów prądotwórczych?
Przenośne agregaty są zabezpieczeniem na wypadek awarii sieci elektrycznej w domu jednorodzinnym lub czasowego zwiększonego zapotrzebowania na prąd – na przykład w okresie upałów, gdy korzysta się z klimatyzacji. Agregaty to także podstawowe źródło zasilania awaryjnego w takich miejscach jak szpital, transport miejski, fermy, przemysł czy bazy danych. Wszystkie te miejsca bez prądu poniosłyby olbrzymie straty lub mogłyby narazić życie, zdrowie lub bezpieczeństwo ludzi.
Przeczytaj również: Jak dobrać odpowiedni agregat do sprężarki inwerterowej?
Jak wybrać agregat?
W doborze odpowiedniego agregatu najlepiej pomogą specjaliści. Pagat wyróżnia od konkurencji wieloletnie doświadczenie oraz towar najwyższej jakości. Przed zakupem warto zastanowić się, jakiej mocy i ilości zużytego paliwa oczekujemy. Pozostaje również kwestia głośności pracy – najlepiej wybrać taki, który nie będzie przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu. Agregat prądotwórczy to bardzo przydatne i pomocne urządzenie, warto rozważyć jego zakup.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana