Żywienie przed i po treningu. Co warto wiedzieć?
Zbilansowana dieta okołotreningowa pomaga uzyskać oczekiwane rezultaty dla osoby ćwiczącej. Bez względu na to, czy mowa o treningu cardio, ćwiczeniach obwodowych na wszystkie partie czy planie budującym masę mięśniową, spożywane posiłki decydują o reakcji organizmu na bodźce. Kluczowe jest dostarczanie elementów odżywczych zwłaszcza w posiłkach okołotreningowych. Jakie powinny być i dlaczego? O tym przeczytasz poniżej!
Co jeść przed posiłkiem i kiedy?
W kontekście posiłku przedtreningowego kluczowe jest zbilansowanie węglowodanów i białka. Rola tłuszczy jest marginalna, a niektórzy starają się wyeliminować je z żywienia przedtreningowego zupełnie, dla poprawy komfortu trawienia i uniknięcia problemów żołądkowo-jelitowych. Jak wskazują eksperci z branży odżywek dla sportowców Elite Sport Food ze Szczecina, posiłek przed treningiem powinien być dostarczony do organizmu ok. 2–3 przed ćwiczeniami. Dodatkowo warto uwzględnić nieco większą ilość węglowodanów w stosunku nawet 2,5 g/kg masy ciała. Dla zapewnienia większego zastrzyku energii warto spożyć niewielką ilość węglowodanów również tuż przed treningiem, a nawet w czasie rozgrzewki. Żywienie przedtreningowe pomoże Ci uzupełnić braki glikogenu wątrobowego, wesprzeć odbudowę glikogenu mięśniowego i zapewnić nawodnienie.
Co jeść po treningu i kiedy?
Posiłek potreningowy ma na celu odbudowę ilości glikogenu wątrobowego i mięśniowego oraz zapewnienie wsparcia w uzyskaniu efektów treningowych dla całego ciała czy danej partii mięśniowej. Dlatego powinien składać się z połączenia węglowodanów i białka. Niektórzy spożywają białko, zanim jeszcze opuszczą salę treningową. Dobrym pomysłem są odżywki dla sportowców ze Szczecina, które możesz nabyć w sklepie stacjonarnym Elite Sport Food. Posiłek potreningowy powinien być zbilansowany pod kątem ilości dziennego spożycia składników odżywczych na kg masy ciała. I tak w przypadku węglowodanów warto trzymać się podziału 5 g/kg/dzień. Białko zaś można spożyć w ilości ok. 20–40 g. Eksperci są zgodni, że tłuszcze nie spełniają dodatkowych funkcji przy budowie mięśni, dlatego lepiej ujmować je w perspektywie dziennego spożycia. Przygotuj posiłki okołotreningowego w ten sposób i sprawdź, jak to na Ciebie działa!
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana