O jakich formalnościach pamiętać kupując mieszkanie od dewelopera?

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym, czyli bezpośrednio od dewelopera wiąże się z wieloma formalnościami. Nie są one szczególnie skomplikowane, jednak decydując się na taką transakcję, warto jest wiedzieć, na co trzeba się przygotować. W artykule opisujemy krok po kroku transakcje zakupu mieszkania z rynku pierwotnego, od momentu wyboru mieszkania do podpisania aktu notarialnego i odbioru kluczy.
Wybór mieszkania i sprawdzenie dewelopera
Pierwszym etapem zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest znalezienie takiego mieszkania, które będzie odpowiadało wszystkim naszym potrzebom. Rynek mieszkaniowy w Polsce jest bardzo duży. W każdym większym mieście klienci mają teraz możliwość wyboru spośród mieszkań w różnych lokalizacjach, o różnym metrażu i z różnymi dodatkowymi udogodnieniami. W pierwszym etapie wyboru inwestycji budowlanej na pewno trzeba precyzyjnie określić swoje potrzeby. Później trzeba jeszcze znaleźć mieszkanie, które będzie je w największym stopniu spełniało. Jeżeli wie się już, która inwestycja budowlana najbardziej nam odpowiada, warto jest ją samodzielnie sprawdzić, pojechać na miejsce budowy i określić, czy w okolicach nie ma żadnych rzeczy, które później by nam mogły przeszkadzać.
W trakcie poszukiwań mieszkania i po znalezieniu pierwszych inwestycji, którymi jest się zainteresowanym, warto jest sprawdzić dewelopera. Szukając np. mieszkania w stanie deweloperskim w Zagłębiu warto jest sprawdzić poprzednie inwestycje firmy deweloperskiej, której ofertą się interesujemy. Można w tym celu odwiedzić zakończone już inwestycje oraz poczytać informacje i opinie o filmie w Internecie. Koniecznie trzeba też sprawdzić księgę wieczystą nieruchomości, z której dowiemy się m.in. jaki jest stan prawny nieruchomości.
Sposób finansowania mieszkania
Jeżeli podjęliśmy już decyzję o zakupie mieszkania, teraz musimy wybrać sposób jego finansowania. Większość osób finalizuje takie transakcje z wykorzystanie kredytu hipotecznego. Jeżeli nie ma się tak dużych oszczędności, żeby kupić za nie nieruchomość, jest to jedyne rozwiązanie. Kredyty hipoteczne charakteryzują się niskim oprocentowaniem, więc taka forma finansowania do pewnego stopnia jest dostępna dla wszystkich pracujących osób.
Negocjacja ceny mieszkania
Wiedząc już, które chce się kupić mieszkanie, teraz powinniśmy się umówić w biurze dewelopera, żeby omówić szczegóły przyszłej transakcji i spróbować wynegocjować cenę nieruchomości. Zazwyczaj ceny mieszkań są specjalnie zawyżane przez deweloperów, którzy znają specyfikę rynku i wiedzą, że każdy klient na pewno, zanim podpisze stosowne papiery, najpierw będzie się starał nieco zejść z ceny. Nie powinniśmy się więc krępować i bać się zaproponować niższej ceny lub po prostu poprosić o jakiś rabat. Często można np. otrzymać w cenie mieszkania miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską, bądź po prostu otrzymać lepszą cenę za metr. Na pewno warto jest spróbować, ponieważ w przypadku mieszkań, nawet 300-400 zł mniej za metr może zrobić bardzo dużą różnicę w ostatecznych kosztach.
Rezerwacja mieszkania
Mając już dopięte wszystkie szczegóły transakcji z deweloperem, teraz będzie trzeba podpisać umowę rezerwacyjną, która dla firmy deweloperskiej będzie potwierdzeniem znalezienia klienta, natomiast nam da czas np. na sfinalizowanie umowy kredytowej z bankiem. O umowę rezerwacyjną zapytaliśmy naszego rozmówcę, specjalistę i doradcę klientów z firmy Nowa Deweloper, która jest jednym z najbardziej cenionych firm deweloperskich w Częstochowie i w okolicach?
Umowa rezerwacyjna tworzy zobowiązanie firmy deweloperskiej do czasowego wyłączenia danego mieszkania z oferty sprzedaży. Decydując się na jej podpisanie, klient zobowiązuje się do wpłacenia na konto dewelopera określonej sumy pieniędzy, która później będzie zwrócona lub wliczona w ostateczną transakcję kupna-sprzedaży.
Podpisanie umowy deweloperskiej
Po uzyskaniu pozytywnej decyzji z banku lub po prostu po zdecydowaniu się na kupno mieszkania z własnych środków nastąpi moment podpisania umowy deweloperskiej. Ma ona postać aktu notarialnego. Przed podpisaniem umowy klient powinien otrzymać od dewelopera wypełnioną umowę wraz z załącznikami, żeby móc się z nią dokładnie zapoznać przed podpisaniem. Następnym etapem jest już odbiór kluczy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Unimat Sp.j.
Chemiczne surowce, odczynniki woj. świętokrzyskie26-110 Skarżysko-Kamienna, Obuwnicza 9
-
Tłumacz Przysiegły Języka Angielskiego Robert Ćwik
Tłumacze woj. zachodniopomorskie78-100 Kołobrzeg, Ziemi 17
-
Producent opakowań Blister-Seka
Opakowania - z tworzyw sztucznych woj. dolnośląskie55-200 Gaj Oławski 53a